Publikácia sa zameriava na problematiku zmocnenia (z ang. empowerment) v kontexte sociálnej práce. Je sumárom informácií slovenských a českých odborníkov a odborníčok s medzinárodným presahom.
Napriek tomu, že sociálna práca je v slovenskom a českom prostredí etablovanou praktickou profesiou, ako...
Zobraziť viac informácií o knihePublikácia sa zameriava na problematiku zmocnenia (z ang. empowerment) v kontexte sociálnej práce. Je sumárom informácií slovenských a českých odborníkov a odborníčok s medzinárodným presahom.
Napriek tomu, že sociálna práca je v slovenskom a českom prostredí etablovanou praktickou profesiou, ako aj akademickou disciplínou, dosiaľ v stredoeurópskej odbornej spisbe absentovala problematika empowerment. Spomínaný termín zmocnenie, uvedený v preambule Etického kódexu sociálneho pracovníka a asistenta sociálnej práce Slovenskej republiky, nie je podľa autorského kolektívu výstižný, preto v názve figuruje jeho anglický ekvivalent. Empowerment je autorkami a autorom vnímaný ako proces posilnenia osobnej, interpersonálnej a politickej sily prostredníctvom ktorej môžu jednotlivci, skupiny a komunity zlepšiť svoju životnú situáciu. Termín sa v pomáhajúcej profesii používa naprieč mnohými cieľovými skupinami. V knihe sa autorský tím venuje obyvateľstvu marginalizovaných rómskych sídiel, seniorskej klientele, mládeži v riziku, ako aj osobám s mentálnymi postihnutím v kontexte sexuality.
Kniha je určená nielen odbornej verejnosti a študentkám/študentom odboru Sociálna práca, ale aj profesionálkam/profesionálom pracujúcim v zariadeniach sociálnych služieb, komunitných centrách či ďalších špecializovaných zariadeniach. Zdôrazňuje princípy sociálnej spravodlivosti, kolektívnej zodpovednosti, ľudskej dôstojnosti a rešpektu voči odlišnosti, ktoré sú pre dnešnú dobu stále vysoko aktuálne.
Zobraziť menej informácií o knihe